تبلیغات
والمستشهدین بین یدیه - جنگ روانى
جمعه 22 مهر 1390  07:27 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط:
نوع مطلب: تحلیلی ،

آشنایى انسان با پدیده اثرگذارى روانى و کاربرد آن در عرصه‏هاى مختلف زندگى، به ویژه در جنگ‏ها و فعالیت‏هاى سیاسى، در تاریخ کهن بشر ریشه دارد. بهره‏گیرى از فنونى مانند: رجزخوانى، حیله‏هاى نظامى و فریب دادن رقیب، تقریباً در تمام حوزه‏هاى نظامى و سیاسى وجود دارد. بنابراین، پیشینه استفاده از این روش‏ها به زمان پیدایش جنگ و سیاست در زندگى اجتماعى برمى‏گردد.

درباره جنگ روانى و اثرگذارى آن، نظریه‏هاى گوناگونى وجود دارد. برخى کارشناسان، جنگ روانى را کارآمدتر از جنگ فیزیکى و برخى آن را حرکت بیهوده‏اى مى‏دانند. در این میان، اگر واقع‏نگر باشیم، خواهیم دید هرشکست یا پیروزى، در کنار نقش داشتن عوامل سخت‏افزارى، رهاورد باورهاى دو طرف درگیر جنگ است. همچنین پیروزى در هرگونه نبرد و جنگى در پى ایجاد تحول ذهنى؛ یعنى دگرگونى در اراده، پایدارى و تبدیل مقاومت طرف مقابل به پذیرش رضایت‏مندانه شکست است. ازاین‏رو، موفقیت نبرد در حوزه نرم‏افزارى و روانى، مهاجم را از پرداختن هزینه‏هاى سنگین در حوزه سخت‏افزارى بى‏نیاز مى‏کند. دو طرف درگیر در جنگ، به‏ویژه وقتى که درگیرى‏هاى فیزیکى‏شان به بن‏بست رسیده است، دریافته‏اند که به جز کشتن، مجروح ساختن و اسیر کردن حریف، مى‏توان از روش‏هاى کم‏هزینه‏تر دیگرى نیز براى رسیدن به هدف بهره برد که آن جنگ روانى است. مى‏دانیم که جنگ روانى با این نام و به کمک فنون جدید در گذشته‏هاى دور مرسوم نبوده، ولى بخشى از فرآیند ستیز طرف‏هاى جنگ بوده است.

از تحلیل محتوا و جمع‏بندى تعریف‏هاى موجود، جنگ روانى را مى‏توان داراى ویژگى‏هاى زیر دانست:

1. طراحى شده است؛

2. خطابى و تبلیغى است؛

3. در خدمت جنگ قرار دارد؛

4. حالت‏ها، احساسات، باورها و رفتارها را هدف قرار مى‏دهد.

رونالد پروس در مقاله‏اى با عنوان «ارزیابى تازه جنگ روانى»، 18 واژه معادل براى جنگ روانى نقل مى‏کند که گروه‏ها و افراد مختلف به کار برده‏اند. این واژه‏هاى جاى‏گزین عبارتند از: جنگ سرد؛ جنگ عقاید؛ مبارزه براى تسلط بر عقاید و اراده انسان‏ها؛ جنگ اذهان؛ جنگ فکر؛ جنگ عقیدتى؛ جنگ عصبى؛ جنگ سیاسى؛ اطلاعات بین‏المللى؛ اطلاعات ماوراء بحار؛ مبارزه حقیقت؛ تبلیغات؛ تبلیغات بین‏المللى؛ جنگ تبلیغات؛ جنگ لفظى؛ تجاوز غیرمستقیم؛ تحریک (آشفتگى)؛ ارتباط بین‏المللى.

ادامه دارد...

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

والمستشهدین بین یدیه

همه آمدایم تا.....به سوی او رویم......