تبلیغات
والمستشهدین بین یدیه - خصوصیات خودی وغیر خودی
پنجشنبه 25 فروردین 1390  01:45 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط:
نوع مطلب: تحلیلی ،

3. حساسیت‌ دینی‌ و سازش‌ با انحراف‌ و منحرفان‌

از جمله‌ نشانه‌های‌ دوستان‌ انقلاب‌، حساسیت‌ و غیرت‌ دینی‌ و كنار نیامدن‌با انحراف‌ و ترویج‌ دهندگان‌ آن‌ است‌. غیرت‌ دینی‌ یعنی‌ در برابر بدكرداران‌ ودشمنان‌ ارزش‌ها حساس‌ بودن‌، از حق‌ و حقیقت‌ نگذشتن‌، كنارنیامدن‌ بامستكبران‌ و خائنان‌، نترسیدن‌ از سرزنش‌ سرزنش‌ كنندگان‌ و خشم‌ گرفتن‌ بردشمنان‌ و ستمكاران‌.

این‌ خشم‌، همان‌ «خشم‌ مقدس‌» است‌ كه‌ یكی‌ از نمودهای‌ مهم‌ غیرت‌ دینی‌به‌ شمار می‌آید.

حضرت‌ علی‌(ع) در ستایش‌ خشم‌ مقدّس‌ ابوذر كه‌ انحرافات‌ و بدعت‌های‌عثمان‌ را به‌ باد انتقاد گرفته‌ بود، فرمود:

همانا تو برای‌ خدا به‌ خشم‌ آمدی‌. پس‌ امید به‌ كسی‌ بند كه‌ به‌ خاطرِ اوخشم‌ گرفتی‌. این‌ مردم‌ بر دنیای‌ خود از تو ترسیدند و تو بر دین‌ِخویش‌ از آنان‌ ترسیدی‌. پس‌ آن‌ را كه‌ به‌ خاطرش‌ از تو ترسیدند، به‌ایشان‌ واگذار؛ و برای‌ آنچه‌ از آنان‌ بر آن‌ ترسیدی‌، از آنان‌ بگریز.

این‌ دیدگاه‌ امام‌(ع) در نقطه مقابل‌ نظر دگراندیشان‌ غربگرا قرار دارد.آن‌ها معتقدند باید با همه‌ با لبخند برخورد كرد و رابطه‌ برقرار ساخت‌.حضرت‌ می‌فرماید، اگر خشم‌ افراد به‌ خاطر مصالح‌ اسلام‌ و حكومت‌ اسلامی‌و حفظ‌ ارزش‌هاباشد، قابل‌ تقدیر و ارج‌ نهادن‌ است‌.

امام‌(ع) در ستایش‌ مردم‌ غیرتمند مصر كه‌ در برابر منكر ایستاده‌، در برابربدعت‌های‌ خلیفه سوم‌، غیرت‌ خویش‌ را به‌ نمایش‌ گذاشتند، می‌فرماید:

از بنده خدا علی‌ امیرمؤمنان‌  به‌ مردمی‌ كه‌ برای‌ خدا به‌ خشم‌ آمدند.هنگامی‌ كه‌ ـ دیگران‌ ـ خدا را در زمین‌ نافرمانی‌ كردند و حق‌ او را ازمیان‌ بردند تا آن‌ كه‌ ستم‌ سراپرده‌اش‌ را برپا كرد و نیكوكار و بدكردارمقیم‌ و مسافر را به‌ درون‌ خود در آورد و اوضاعی‌ پیش‌ آمد كه‌ نه‌ آسودن‌در سایه ارزش‌ها و معروف‌ ممكن‌ بود و نه‌ از منكر و ضد ارزش‌هاجلوگیری‌ می‌شد.     
... من‌ بنده‌ای‌ از بندگان‌ خدا را به‌ سوی‌ شما فرستادم‌ كه‌ در روزهای‌بیم‌ نخوابد و در ساعت‌های‌ ترس‌ از دشمن‌ روی‌ برنتابد. بر بدكاران‌، ازآتش‌ سوزان‌ تندتر است‌. او مالك‌ پسر حارث‌ مَذْحِجی‌ است‌. آن‌ جا كه‌حق‌ بود، سخن‌ او را بشنوید و او را فرمان‌ برید؛ كه‌ او شمشیری‌ ازشمشیرهای‌ خدا است‌. نه‌ تیزی‌ آن‌ كند شود و نه‌ ضربت‌ آن‌ بی‌اثر.

نقطه مقابل‌ حساسیت‌ و غیرت‌ دینی‌، مداهنه‌، ملاحظه‌ كاری‌، سازش‌ و كنارآمدن‌ بر سر دین‌، بی‌تفاوتی‌ ارزش‌ها و چراغ‌ سبز نشان‌ دادن‌ به‌ دشمنان‌ارزش‌ها است‌ كه‌ از خصوصیات‌ روشن‌ غیرخودی‌ها شمرده‌ می‌شود. امام‌علی‌(ع) سازش‌ و كنار آمدن‌ بر سر دین‌ را «مصانعه‌» و «مضارعه‌» می‌خواند.

 

4. ولایت‌ پذیری‌ و ولایت‌ گریزی‌ 

یكی‌ از شاخه‌های‌ تمایز خودی‌ و غیرخودی‌ ولایت‌ پذیری‌ و ولایت‌گریزی‌ است‌. خودی‌ها ولایت‌پذیر و مطیع‌ ولایت‌ الاهی‌اند كه‌ در زمان‌ غیبت‌امام‌ عصر(عج‌) در «ولایت‌ فقیه‌» متبلور می‌شود. یاری‌ كردن‌ ولی‌ امرمسلمانان‌ تلاش‌ برای‌ تحقق‌ اهدافش‌، پایبندی‌ به‌ دستورهایش‌ و رعایت‌ حقوق‌و احترامش‌ از ویژگی‌های‌ دوستان‌ است‌.

دشمنی‌، عداوت‌ و كینه‌ توزی‌ با رهبری‌ و ولایت‌ الاهی‌ و نافرمانی‌ از او ازصفات‌ مهم‌ نامحرمان‌ به‌ شمار می‌آید. افكار و اعمال‌ انحرافی‌ این‌ افراد به‌آنان‌ اجازه‌ نمی‌دهد با ولی‌امر مسلمانان‌ دوست‌ باشند و از وی‌ فرمان‌ برند. به‌همین‌ سبب‌، امیرمؤمنان‌(ع) می‌فرماید:

من‌ حتی‌ اگر همه دنیا را به‌ نامحرمان‌ كینه‌توز بدهم‌ كه‌ مرا دوست‌بدارند، هیچ‌ گاه‌ مرا دوست‌ نخواهند داشت‌.

 

5. اعتماد به‌ نفس‌ و خودباختگی‌

از جمله‌ ویژگی‌های‌ دوستان‌ و وفاداران‌، خودباوری‌ و اعتماد به‌ نفس‌است‌. این‌ اعتماد به‌ نفس‌ كه‌ در ایمان‌ و توكل‌ به‌ خداوند ریشه‌ دارد، از آنان‌انسان‌هایی‌ خلاق‌ و سازش‌ناپذیر می‌سازد. باور داشتن‌ خود و نیروها واستعدادهای‌ خودی‌ موجب‌ می‌شود، آنان‌ به‌ بیگانگان‌ امید نبندند و دست‌یاری‌ سوی‌ آن‌ها دراز نكنند و با تلاش‌ خویش‌ مشكلات‌ را از میان‌ بردارند.

درخت‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و جنگ‌ تحمیلی‌، در پرتو همین‌ خودباوری‌ به‌ بارنشست‌. خودی‌ها به‌ بیگانه‌ پشت‌ كردند و استقلال‌ و آزادی‌ و عزت‌ خود و نظام‌اسلامی‌ را از دست‌ و فكر خویش‌ جستند.

در مقابل‌، خود فراموشی‌ و بیگانگی‌ از خویش‌ از صفات‌ غیرخودی‌ها وعوامل‌ نفوذی‌ است‌. اینان‌ از خودباوری‌، اعتماد به‌ خود و نیروها وتوانایی‌های‌ خویش‌ بی‌بهره‌اند و بیگانه‌ را دارای‌ قابلیت‌ها و خصایص‌ ارزندهخیالی‌ می‌دانند. از این‌رو، چشم‌ امید به‌ بیگانگان‌ دوخته‌، تنها به‌ غرب‌ سجده‌می‌كنند. این‌ وابستگی‌، به‌ ویژه‌ در مسائل‌ اساسی‌، باعث‌ نفوذ و سلطه بیگانه‌ برآنان‌ گشته‌ است‌. تا آن‌ جا كه‌ مانند آنان‌ می‌اندیشند، حرف‌های‌ آن‌ها را بازمی‌گویند، برای‌ آنان‌ كار می‌كنند و حقوق‌ بگیر آن‌هایند.

             

   


نظرات()  
دوست
چهارشنبه 31 فروردین 1390 09:27 ب.ظ
سلام
ادامه دهید عالی است
مشتاق دیدار
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

والمستشهدین بین یدیه

همه آمدایم تا.....به سوی او رویم......